Wpisy

 • sobota, 06 stycznia 2018
  • Małe sukcesy 2017

   W moim ulubionym serialu bohaterowie postanowili przygotować listę rzeczy, które udało im się osiągnąć w poprzednim roku, żeby móc rozesłać imponujący list do całej rodziny, która do tej pory zasypywała ich opowieściami o swoich sukcesach. Po kilku dniach na liście widniały dwie pozycje "nadal jesteśmy małżeństwem", "nadal mamy pracę". Tym optymistycznym akcentem mogłabym i ja podsumować 2017 rok, bo w sumie są to wystarczające powody do zadowolenia, ale jednak postanowiłam pochwalić się za parę innych rzeczy, które mi się w tym roku udały.

   1. Moja poranna rutyna nie jest jeszcze doskonała, ale praktycznie codziennie wstaję co najmniej pół godziny wcześniej i piję szklankę wody lub soku budząc się i przygotowując do rozpoczęcia dnia. Ostatnio zdarzył mi się poranek, kiedy musiałam wyjść z domu w 20 minut od wstania z łóżka i wtedy naprawdę doceniłam fakt, że moje codzienne poranki już tak nie wyglądają.

   2. Wypracowałam sposób czyszczenia twarzy praktycznie bez wykorzystania bawełnianych wacików. Teraz po umyciu twarzy olejkiem albo wycieram ją szmatką z mikrofibry albo myję dodatkowo pianką, która zmywa resztki olejku pozwalając na wytarcie twarzy po prostu ręcznikiem. Do tego używam toniku w aerozolu i wklepuję go opuszkami. Jest to bardzo mały krok w kierunku życia w stylu "no waste", ale jestem z niego i tak bardzo zadowolona.

   3. Zupełnie zrezygnowałam z czytania forum gazeta.pl, a był to nałóg, którego próbowałam się pozbyć wielokrotnie i od dłuższego czasu. 

   4. Byłam na fitnessie 29 razy, a na ćwiczeniach z pilates/zdrowego kręgosłupa 27 razy. To trochę więcej niż raz na dwa tygodnie, czyli o połowę mniej niż planowałam, ale i tak systematyczność w tym zakresie zaliczam sobie na plus. W tym roku chciałabym poprawić ten wynik i dorzucić tam trzecią aktywność w tygodniu.

   5. Jechałam na rowerze z prędkością 30 km/h.

   6. Udało mi się zaplanować i zrealizować kilkudniową wycieczkę do Bruggi, którą bardzo chciałam zobaczyć. Bardzo nam się spodobała idea takich krótkich wypadów i mam nadzieję, że w tym roku uda się ją powtórzyć.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   agai3
   Czas publikacji:
   sobota, 06 stycznia 2018 21:00
 • niedziela, 11 czerwca 2017
  • Po wiośnie

   Po trzech miesiącach eksperymentu z przedłużoną i powiększoną Kapsułą (50 ubrań na 4 miesiące) uznałam, że niestety nie był to dobry pomysł. Jak to w Polsce, po zimnej wiośnie lato przyszło znienacka pod koniec maja i wizja wytrzymania z wiosenną garderobą jeszcze przez kilka tygodni stała się nie do zniesienia. Ponieważ sama reorganizacja Kapsuły też wymagała znalezienia spokojniejszej chwili, to dopiero od 10 czerwca rozpoczęłam jej nową letnią edycję. Chciałabym, żeby trwała ona do końca sierpnia, ale jeżeli wrzesień będzie taki jak ostatnio, to może uda się ją przeciągnąć jeszcze o kilka tygodni.

   Z 50 ubrań przeznaczonych na wiosnę nosiłam 47, a dodatkowo na samym początku musiałam pozbyć się jednego t-shirtu, gdyż niestety poodpadały od niego ozdoby i nie nadawał się do dalszego noszenia. Z drugiej strony założyłam aż 10 nieplanowanych rzeczy, z czego połowę w tych ostatnich upalnych tygodniach. W części były to rzeczy z pogranicza ubrań "na specjalne okazje", czy to wyjściowych, czy właśnie wręcz przeciwnie domowo/wyjazdowych, ale dla porządku postanowiłam to zanotować, gdyż docelowo chciałabym zrezygnować z takiego podziału i przygotować jedną garderobę, która będzie po prostu spełniać wszystkie moje potrzeby. Trzy rzeczy dokupiłam pod koniec maja i koniecznie chciałam zacząć od razu nosić. Przez te 100 dni tylko 4 rzeczy nosiłam więcej niż 10 razy, w tym skórzany żakiet, który tak naprawdę w ostatnich tygodniach służył bardziej jako odzież wierzchnia niż element stroju. 28 rzeczy miałam na sobie mniej niż 5 razy, z czego wynika, że liczba ubrań nie była zbyt mała i spokojnie można na niej budować kolejne Kapsuły.

   Jestem zadowolona z tego, że nosiłam dość często ubrania, którym dałam w tym sezonie ostatnią szansę. Polubiłam się z moimi rurkami i tunikami, więc na razie zostaną one w mojej szafie. Pozbędę się tylko jednej bluzki, która bez żadnego oczywistego powodu od bardzo dawna nie cieszy się moim uznaniem. Wiem dobrze, że żeby osiągnąć zaplanowaną liczbę 100 ubrań będę musiała trochę zmniejszyć swój stan posiadania, ale postanowiłam, że nie będę w tym celu wyrzucać rzeczy, których jednak używam i lubię. Zakupy uznaję też za bardzo udane, więc ich nie żałuję, gdyż takie ładne rzeczy, jak bluzka z Simple poniżej mimo, że trochę utrudniają to zadanie, to raczej przybliżają mnie niż oddalają od zbudowania wymarzonej garderoby.
   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   agai3
   Czas publikacji:
   niedziela, 11 czerwca 2017 17:12
 • środa, 22 marca 2017
  • Popołudnia

   Na fali zadowolenia, jakie przyniosło mi ułożenie sobie poranków, postanowiłam spróbować stworzyć i spisać rutynę na popołudnia po powrocie z pracy. Ten czas nie jest tak łatwy do zaplanowania, jak poranek, który każdego dnia może być taki sam. Chodzę do pracy na stałą godzinę, a nawet jeżeli muszę wyjść wcześniej, to mogę łatwo sterować ilością czasu, który mam do dyspozycji poprzez wcześniejsze wstanie z łóżka. Po pracy jest trochę inaczej.

   Po pierwsze przychodzę do domu o różnych godzinach. Jeżeli nic mnie nie zatrzyma w biurze i nie mam nic zaplanowanego, to zazwyczaj jestem w domu przed 18. Dwa razy w tygodniu staram się chodzić na zajęcia do klubu fitness i wtedy wracam około 19:30. Czasami mam coś innego do załatwienia w mieście, odwiedzam Babcię lub jestem umówiona ze znajomymi i wtedy ta godzina jeszcze bardziej się przesuwa.

   Jeżeli jednak jestem w domu przed 22, to staram się wykonać podstawowe czynności, które powoli przekuwają się w stałą rutynę. Kluczem do sukcesu jest to, żeby wykorzystać resztki energii po przyjściu do domu i nie usiąść od razu na kanapie.

   W pierwszej kolejności się przebieram, jeżeli mój strój danego dnia tego wymaga. Następnie idę do łazienki wyjąć pranie, które nastawiłam wychodząc do pracy i jeżeli to jest konieczne, to nastawić kolejną pralkę. Zanim je powieszę, to zbieram poprzednie pranie, z grubsza je segreguję i rozkładam. Potem idę ogarnąć kuchnię. Stopień tych porządków jest funkcją stanu kuchni, czasu i mojej ochoty na sprzątanie w danym dniu, ale minimum to zebranie naczyń ze stołu i blatów, schowanie ich do zmywarki lub do zlewu. 

   Jeżeli nie idę jeszcze spać, to następnie jem kolację. O ile czasami zdarza mi się gotować i przygotowywać mniej lub bardziej skomplikowane dania na obiad, to kolacja nie może wymagać ode mnie żadnego wysiłku. Staram się nie jeść produktów zawierających mąkę, szczególnie po południu, więc odpadają kanapki i makarony i dlatego najczęściej jest to kawałek żółtego lub pleśniowego sera, kabanosy lub parówki, biały ser z domowymi konfiturami lub kupione śledzie (najchętniej zawinięte ze śliwką lub wiśnią).

   Po kolacji (lub z przygotowaną kolacją w ręku) przenoszę się do salonu na kanapę, gdzie albo od razu włączam jeden z seriali, które aktualnie oglądam albo uruchamiam przeglądarkę w moim komputerze. To jest mój czas na prawdziwy odpoczynek. Wiem, że go potrzebuję i że bez tego nie zabiorę się za nic wymagającego ode mnie jakiegoś wysiłku, dlatego proste, właśnie rutynowe, czynności robię zanim sobie na to pozwolę. To jest też czas na załatwianie wszystkich spraw, które można załatwić przez internet, takich jak płacenie rachunków, odpisywanie na maile, czy internetowe zakupy. 

   Reszta wieczoru nie jest już rutynowa i zależy od tego, co ważnego mam do zrobienia i ile czasu zostaje mi do 22, kiedy to staram się już być w sypialni i przygotować się do snu.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   agai3
   Czas publikacji:
   środa, 22 marca 2017 21:26
 • sobota, 18 marca 2017
  • Szuflady

   Metoda przechowywania ubrań wymyślona, a dokładniej rzecz biorąc spopularyzowana przez Marie Kondo jest mieszanką praktycznych i odrobinę metafizycznych porad. Chociaż ten pierwszy aspekt jest moim zdaniem zdecydowanie ważniejszy, to muszę przyznać, że tego drugiego tak zupełnie nie ignoruję.

   Sama zasada pionowego przechowywania ubrań w szufladach jest tak genialna w swojej prostocie, że aż dziw, że tak późno zdobywa popularność. Używanie tak poukładanych ubrań jest nieporównywalnie prostsze niż tych poukładanych w stosiki. Wszystko widać na pierwszy rzut oka, nic się nie rozwala po wyjęciu jednej rzeczy.

   Do tego sama metoda składania wymusza kontakt z każdym ubraniem, który jezeli nawet nie daje uczucia wdzięczności do przedmiotów oraz okazji do sprawdzenia, czy dana rzecz budzi w nas mityczną już "radość", to na pewno pozwala lepiej ocenić stan danej rzeczy i o nią zadbać. Dzięki temu już raczej nigdy nie włożę do szafy czegoś co ma jakąś dziurę albo plamę. Łatwiej też w takim momencie podjąć decyzję o tym, że z czymś ostatecznie należy się pożegnać.

   Oczywiście nie wszystkie ubrania nadają się do tego, żeby je zwinąć, ale większość znosi to bardzo dobrze i po wyjęciu nie wymaga prasowania. Reszta wędruje na wieszaki. Ta metoda wymaga zamienienia przestrzeni pionowej w szafie na poziomą, poprzez zamontowanie szuflad bądź kupno płytkich pudeł, które można przechowywać na półkach i w mojej szafie ten proces jeszcze się nie zakończył, ale i tak jestem zachwycona rezultatami, które udało mi się uzyskać.

   Tak na przykład wygląda moja szuflada ze swetrami:

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   agai3
   Czas publikacji:
   sobota, 18 marca 2017 21:34
 • niedziela, 12 marca 2017
  • Długa wiosna

   Coraz bardziej skłaniam się do przygotowania ostatecznej całorocznej Kapsuły składającej się ze stu egzemplarzy, tak żeby nie musieć co dwa miesiące robić jej reorganizacji. Postanowiłam w związku z tym na początek wybrać 50 ubrań jako moją Kapsułę na najbliższe cztery miesiące. Przede wszystkim nadal jest to liczba ubrań, która przy dobrej organizacji mieści się wygodnie w szafie. Po drugie, pozwoliło to na większą swobodę w wyborze rzeczy, które nie są tak bardzo uniwersalne. Dzięki temu znalazła się tam moja ulubiona krótka sukienka oraz brązowa tunika, które do tej pory nigdy nie mieściły się w podstawowym zestawie. 

   W ogóle motywem tej Kapsuły będą tuniki. Mam ich kilka, ale przez ostatnie miesiące za bardzo ich nie nosiłam, więc postanowiłam dać im szansę tej wiosny. Dorzuciłam też trochę lżejszych ubrań w oczekiwaniu na cieplejszą pogodę. Z tego powodu dokonałam kolejnego przeglądu tshirtów i mam wrażenie, że pomału ich liczba dochodzi do oczekiwanej. Z moich statystyk wynika, że w stuelementowej garderobie powinno być ich 12 (przy około 30 odrębnie klasyfikowanych "bluzkach" innego rodzaju) i to wydaje się być w miarę realne. Zwłaszcza, że po ostatnich dwóch miesiącach pozbyłam się dwóch tshirtów ze względu na ich zużycie. To jest jedna z większych zalet limitowania - jak te same tshirty leżały pomiędzy dziesięcioma innymi, to wydawało mi się, że są fajne, ale jak byłam zmuszona do ich założenia, to szybko zauważyłam, że ich czas już minął i nie czuję się w nich dobrze.

   Na razie jednak korzystam głównie z rzeczy noszonych przeze mnie w poprzednich miesiącach, gdyż wiosna postanowiła trochę zwolnić. Z drugiej strony w dwanaście dni zdążyłam założyć 21 ubrań, więc chyba jednak zwiększony wybór mi służy.

   Dodatkowo ucieszyło mnie, że ta Kapsuła wystarczyła, by ubrać się na dwa spotkania towarzyskie, w których miałam przyjemność w tym czasie uczestniczyć. Nadal trzymam zbiór ubrań przeznaczonych na specjalne okazje i nadal bardzo rzadko z nich korzystam, a to jest dobry argument, żeby w ostatecznej wersji Kapsuły zrezygnować z takiego podziału.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   agai3
   Czas publikacji:
   niedziela, 12 marca 2017 20:58