Wpisy

 • piątek, 11 marca 2016
  • Już marzec

   No pięknie. Okazało się, że udało mi się nie wyprodukować ani jednego wpisu przez cały luty. Walczę z dorocznym zimowym osłabieniem, obniżeniem nastroju i motywacji i takie są tego rezultaty. Ale zamiast narzekać, przejdę do podsumowania styczniowo-lutowej sesji Kapsuły.

   Podmianki nastąpiły dwie. Pierwsza dotyczyła czarnych rurek, którym dałam szansę i które niestety zupełnie się nie sprawdziły. Zamiast nich sprawiłam sobie wąskie dżinsy z nowej kolekcji Levisa. Kupowanie ich dżinsów w warszawskim butiku zawsze przyprawia mnie niemal o zawał serca, ale jak się nie przemyśli planów zakupowych na wyprawę do USA, to potem trzeba się pogodzić z polityką cenową ulubionych producentów ubrań. Inna sprawa (tak na marginesie), że te modele "butikowe" są trochę inne niż te sprzedawane w amerykańskich domach towarowych za 1/3 ceny, a czerń czarnych dżinsów Levisa nie ma sobie równej. Ich poprzedni model mam ponad rok, a jego odcień nie różni się niczym od tego zakupionego w styczniu. Więc w sumie nie żałuję.

   Druga podmianka nastąpiła w lutym po mojej wizycie w nowym białostockim centrum handlowym, gdzie znalazłam butik firmy DanHen, w którym zakupiłam dwie piękne biurowe sukienki Made in Poland. Jedna z nich natychmiast powędrowała do Kapsuły kosztem jednego nienoszonego t-shirta.

   Po dwóch tygodniach miałam na sobie 2/3 składu Kapsuły i to by się mniej więcej zgadzało z moimi dotychczasowymi doświadczeniami. Potem jednak z jakiegoś powodu skupiłam się tylko na połowie mojej szafy. Tylko 14 ubrań miałam na sobie więcej niż 3 razy. Trochę była to wina pogody, bo zdecydowanie większą popularnością cieszyły się ciepłe swetry niż cienkie bluzki, ale trochę chyba to była kwestia tej ponurej zimowej atmosfery i mojego braku energii i inwencji. Świadczy o tym fakt, że zielony i bordowy sweter znalazły się w tej ignorowanej przeze mnie części garderoby.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   agai3
   Czas publikacji:
   piątek, 11 marca 2016 21:26
 • poniedziałek, 25 stycznia 2016
  • Nawyki

   Bardzo fajną odmianą w ostatnim Wyzwaniu Minimalistki ogłoszonym przez Kasię z Simplicite było kształtowanie nawyków. Ja wybrałam sobie dwie aktywności, które zaniedbałam jakiś czas temu, a do których chciałam wrócić. Były to ćwiczenia "umysłowe" na stronie Lumosity oraz zapisywanie wydatków. Pomimo tego, że nie udało mi się wykonywać tych aktywności codziennie, to i tak jestem z tego ćwiczenia bardzo zadowolona.

   Po pierwsze 15 dni ćwiczeń na Lumosity (w tym 10 dni pod rząd, co najmniej 3 razy w tygodniu), to i tak dużo. Ponadto osiągnęłam inny ważny skutek - teraz pamiętam o tym, żeby to robić. Nawyk się ukształtował - nawet jeżeli któregoś dnia mi się to nie udaje z różnych przyczyn, to raczej nie dlatego, że o tym zapomniałam. Mam też nadzieję, że tak łatwo się od tego nie odzwyczaję, bo to naprawdę fascynujące narzędzie do poznawania swoich możliwości oraz ich rozwijania.

   Z zapisywaniem wydatków poszło mi jeszcze gorzej jeżeli chodzi o regularność, ale tu na szczęście łatwiej jest nadrabiać zaległości i można spokojnie robić to nawet co drugi, czy trzeci dzień. Najważniejsze, żeby sobie o tym regularnie przypominać, a ten efekt również udało mi się osiągnąć. 

   W pewnym sensie takim działaniem (chociaż tu raczej chodziło o pozbycie się złych nawyków) była też realizacja wyzwania o 30-minutowym skupieniu, czy o poświęcaniu czasu znajomym bez rozpraszaczy. Wydaje mi się, że udało mi się wdrożyć moment refleksji przed sięgnięciem po telefon, czy zmianą zakładki w przeglądarce - czy na pewno muszę teraz to zrobić, czy przypadkiem nie powinnam poczekać na inny właściwy moment.

   Trochę w duchu przekornej chęci realizowania rzeczy spoza listy Wyzwania Minimalistki otworzyły mi się też oczy na inne nawyki, które chciałabym u siebie stworzyć. Ale to już jest kwestia stworzenia realnych celów na 2016 rok.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   agai3
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 25 stycznia 2016 19:55
 • niedziela, 24 stycznia 2016
  • Czas minął

   Zakończyło się Wyzwanie Minimalistki. Okazało się, że mimo mojego bardzo entuzjastycznego nastroju na jego początku, nie udało mi się wykorzystać tego czasu na te zadania, które sobie wyznaczyłam. Postanowiłam zresztą, że tym razem zamiast z nich rezygnować na kolejne pół roku, spróbuję sobie wydłużyć czas na ich realizację do końca lutego. Zobaczymy, czy to coś zmieni. Może rzeczywiście to po prostu nie był właściwy czas i przeszkodziły mi prawdziwe obiektywne okoliczności. Jest też na szczęście kilka pozytywnych rzeczy do podsumowania, ale one zasługują na odrębny wpis.

   Tu jest lista rzeczy, których nie zrobiłam lub których realizację uznaję za niewystarczającą:

   1.     Nie kupuj NIC przez 3 dni - to w ogóle kusi mnie jako nawyk, np. jako jeden dzień tygodniu, czy 3 dni pod rząd w miesiącu (w tej wersji jest to dużo trudniejsze). Pisałam już o tym - czasem wydaje się to naciągane i bez sensu, ale w sumie jest ciekawym ćwiczeniem

   2.     Zaplanuj wymarzoną podróż - tu mam nawet do zaplanowania kilka podróży - mniej lub bardziej realnych w najbliższym czasie i bardzo chcę to zrobić, bo mam przeczucie, że to mi pomoże bardziej optymistycznie patrzeć w przyszłość.

   3.     Przejrzyj szufladę/szafkę/koszyk „na wszystko” - pierwszą turę tego ćwiczenia udało mi się wykonać, ale zaległości w tej dziedzinie są ciągle większe.

   4.     Oddaj zepsutą biżuterię do naprawy lub wyrzuć, jeśli nie nadaje się już do używania/przerobienia - to zadanie przepisuję z Wyzwania na Wyzwanie, bo ogólnie biżuteria jest jednym z niewielu obszarów, które zupełnie pozostały nietknięte na mojej drodze do porządkowania i minimalizowania. Czas to nadrobić.

   5.     Uporządkuj „papiery” (listy z banku, rachunki, faktury itp.) - tu nie ma co się zastanawiać, tu trzeba zamknąć się w pokoju z segregatorami na trzy godziny i po prostu to zrobić.

   6.     Zaplanuj cele na 2016 rok - to jest najpilniejsze zadanie, bo wypadałoby je zrealizować do końca stycznia. Jeżeli go nie zrealizuję, to z żalem, bo kusiła mnie lista konkretnych mierzalnych celów "ustawiających" ten rok. Wynika to głównie z tego, że mam wrażenie, że poprzedni rok przeciekł mi przez palce i nie chciałabym z takim uczuciem żegnać tego roku.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   agai3
   Czas publikacji:
   niedziela, 24 stycznia 2016 20:37
 • wtorek, 19 stycznia 2016
  • Remanenty

   Jednym z zadań, które pozostały mi po poprzednim Wyzwaniu Minimalistki było uporządkowanie i możliwe zminimalizowanie zbiorów zdjęć, papierowych i elektronicznych. Ponieważ moje papierowe zdjęcia ciągle są w starym mieszkaniu, to postanowiłam zabrać się za bałagan w folderach na moim komputerze. Nie mogę powiedzieć, żebym odniosła jakiś wielki minimalistyczny sukces, ale porządek udało mi się wreszcie tam zrobić, z czego jestem bardzo dumna. Jeżeli chodzi o kasowanie, to jest trudno, bo są to zbiory, do których jestem emocjonalnie przywiązana. Zdaję sobie jednak sprawę, że ciężko wracać do setek, czy nawet tysięcy zdjęć, więc w efekcie nie wracam do nich prawie nigdy. Dla podtrzymania sentymentu pewnie lepsze byłyby wyselekcjonowane pojedyncze egzemplarze (jak w starych papierowych albumach) które łatwo i szybko przywołają wspomnienia i mam nadzieję, że kiedyś jeszcze podejmę jeszcze wysiłek zmierzający w tym kierunku. To był dobry pierwszy krok.

   Za to przy okazji zrobiłam inne wirtualne porządki, które długo odwlekałam w czasie, a które były już bardzo potrzebne. To tak w duchu, że Wyzwanie prowokuje mnie do pożytecznych aktywności pod warunkiem, że nie wpisałam ich sobie na listę.

   Udało mi się też zrealizować punkt związany z porządkiem w piżamach, co było dla mnie samej pewnym zaskoczeniem, bo nie była to pierwsza taka próba. Wystarczyło jednak spojrzeć na nie świeżym okiem i zastosować kilka prostych, podstawowych zasad - wyrzucamy wszystko, co jest zniszczone, niewygodne, niepasujące do mojego stylu i jest ze "złych" materiałów. Chwila stresu i wszystkie moje piżamy, poukładane systemem Marie Kondo mieszczą się w jednej niewielkiej szufladce. Przy okazji ten banalny w swej prostocie system układania ubrań zrewolucjonizował organizację mojej szafy. Nie wiedziałam, że utrzymanie porządku w szufladach i pudłach może być takie proste.

   Poległam za to przy próbie zrobienia remanentu w t-shirtach i chyba na jakiś czas sobie odpuszczę to zadanie, robiąc tylko niewielkie korekty przy okazji kolejnych wymian Kapsuły. Po prostu w tej kategorii ten podstawowy etap mam dawno za sobą i zostały mi głównie egzemplarze, które chcę nosić. Owszem, jest ich za dużo na moje potrzeby i w idealnej szafie miałabym ich o połowę mniej, ale nie jest to wystarczający powód, żeby je wyrzucać. Dodatkowy kłopot mam z koszulkami pamiątkowymi, których pozbywanie się podlega swoim własnym zasadom.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   agai3
   Czas publikacji:
   wtorek, 19 stycznia 2016 21:53
 • sobota, 16 stycznia 2016
  • Okrycia wierzchnie - cz. II

   Kryterium, które przyjęłam jest to, że uwzględniam tu okrycia wierzchnie, które nie nadają się do przebywania w pomieszczeniu. Dlatego nie ma tu na przykład skórzanego żakietu, który wiosną i latem służył mi jako kurtka, ale jest kilka ubrań pośrednich do noszenia, kiedy temperatura jest pomiędzy 10 a 20 stopni, czyli w Polsce tak naprawdę całą wiosnę, lato i jesień.

   Pierwsze ubranie, to bawełniany płaszcz She's a Riot. Jest on minimalistyczny w formie, ale na pewno nie znalazłby się w mojej szafie, gdybym rygorystycznie ograniczała takich elementów mojej garderoby. Ponieważ jednak bardzo go lubię, to zostanie ze mną, aż się zużyje. Noszę go w temperaturach raczej powyżej 15 stopni, najchętniej z golfem albo kominem ze względu na duży dekolt. W tym roku dostałam też od Mamy cienką czapkę w czarno-białe pasy, która świetnie do niego pasuje.

   Druga kurtka pod względem grubości to lekko już sfatygowana asymetryczna fioletowa skórzana kurtka z Ochnika. Jest to dla odmiany ubranie bez którego nie wyobrażam sobie mojej szafy. Na najniższe temperatury trzeba ją trochę dozbroić, więc w tym roku często nosiłam ją pod grube poncho.

    

   Kolejna rzecz to mój barokowy płaszcz Desigual, raczej na niezbyt skrajne temperatury wiosną i jesienią. Tej jesieni na przykład nie zdążyłam go założyć, bo najpierw było na niego zdecydowanie za ciepło, a potem już potrzebowałam czegoś więcej. Nie jest on też niezbędnym elementem w mojej szafie, ale zdecydowanie najbardziej efektownym, więc na pewno się go nie pozbędę.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   agai3
   Czas publikacji:
   sobota, 16 stycznia 2016 12:04